SORU SOR

CİNSEL BİLGİ DANIŞMANLIK HATTI: 0(224) 451 6551

Çocuğumla Cinselliği Nasıl Konuşacağım?

Çocuğumla Cinselliği Nasıl Konuşacağım?
Son Güncelleme: 08.10.2012 , Okunma: 4113
Anne babalar çocukları büyürken öğrenmeye gereksinim duydukları şeyleri öğrenmelerine yardımcı olmak isterler. Ancak anne babaların çocuklarıyla cinselliği konuşması her zaman kolay değildir.

 Bazı anne babalar cinselliğin hiç konuşulmadığı evlerde büyümüşlerdir. Kendi çocuklarının da böyle yetişmeleriniz istemezler, ama bunun üstesinden nasıl geleceklerini de bilmeyebilirler ya da eksik hatalı yanlış bir şey söylemekten korkabilir, doğru ve uygun bir şekilde çocuklarının cinsellikle ilgili şeyleri öğrenmelerine nasıl yardımcı olacaklarını merak edebilirler. Bu konuyu konuşmaya utanabilirler ve onların utançları çocuklarını da utandırabilir ya da cinselliğin utanç verici bir şey olduğunu düşünmesine sebep olabilir. Cinsellik gibi çok kişisel bir konuda bu tür utançlara sık rastlanır.

Bazı anne babalar, çocuklarının cinsellikle ilgili sorular sormayışından çocuklarının bu konuyla ilgilenmediklerini veya meraklarının olmadığını düşünebilir ve konuşmaya ihtiyaç duymayabilir. Çocuklar cinsellik konusuyla çok ilgilidir fakat konuyu nasıl açacaklarını bilmezler ve konuyu açıp açmamanın uygun olup olmayacağı hakkında endişeleri vardır.

Anne babalar çoğu zaman çocuklarına cinselliği öğretmek için yeteri kadar bilgilerinin olmadığı duygusuna kapılırlar. Kaç ebeveyn ergenliğin başlamasının nedenin ne olduğunu, buna hangi hormonların sebep olduğunu, kadın ve erkek üreme organlarının yerleri ve fiziksel işleyişiyle ilgili biyolojik bilgiye, aybaşı kanamasının neden ve nasıl gerçekleştiği, erkeklerin sesinin neden çatallaştığını bilir ki? Çocukların cinsellikle ilgili ihtiyaç duydukları bu tür biyolojik, ansiklopedik bilgiler değil, şefkat, kabulleniş ve anlayışla verilecek bir rehberliktir.

Çocuğunuzun masturbasyon yaptığını fark edebilir ve bununla ilgili nasıl bir tepki vereceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bunun toplum içerisinde yaşanmasından rahatsızlık duyabilir ve yanlış tepkiler vermiş olabilirsiniz. Flört etmeye hangi yaşta başlamanın uygun olacağını bilemiyor ve çocuğunuzun bu aşkını/tutulmasını hafife alıyor olabilirsiniz ama onların bu olağan güçlü duygularının yetişkinlerdeki duygularla aynı olduğunu farkına varıp ne yapacağınızı bilemeyebilirisiniz. Ergenlik dönmelerinde özellikle kız çocuklarınızın karşı cinsle olan ilişkilerini babasına anlatmakta çekinebilir, bunun doğal bir süreç olduğunu eşinize kabullendirmekte güçlük çekebilirsiniz. Çocuğunuz ve eşiniz arasında sıkışabilirsiniz ve bunun doğurduğu çatışmaların üstesinden gelmekte zorlanabilirsiniz.

Kız çocuğunuz bir gün karşı cinsten bir kuzeninin arkadaşının ve ya kardeşinin penisi görüp “Niçin bende bundan yok” ya da aynı şekilde erkek çocuğunuz karşı cinsten biri için “Niçin onun penisi yok” gibi bir soru sormuş ve siz uygun cevabın ne olacağını kestirememiş olabilirsiniz veya bir gün bu durumu yaşadığınızda verilecek cevabı merak ediyor olabilirsiniz.

Bu gibi ve daha birçok benzeri durum için yaşadığınız çıkmazlarda aile danışmanlığına başvurabilirsiniz. Çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşurken zorlanabileceğiniz ve aile danışmanlığı alarak üstesinden gelebileceğiniz bazı konu başlıklarından aşağıda örnekler verilmiştir.

Kızların cinsel organı nerededir? Kızlar cinsel organını görebilir mi? Kızlar nasıl büyür? Memeler büyürken acır mı?  Bir meme diğerinden büyük olursa ne olur?  Memesi büyük olan kadınlarda daha mı çok süt vardır? Aybaşı kanamsı nedir?  Neden aybaşı kanaması olur?   Kızlar tampon kullanabilir mi?  Nasıl hamile kalınır?

Erkelerin cinsel organları nelerdir? Penisler neden farklıdır? Ereksiyon(sertleşme/dikleşme) nedir? Penis ne zaman büyümeye başlar? Penis için ideal bir boy var mıdır? Tetislerin bir tanesi neden daha aşağıdadır?  Erkek çocuklar ne zaman uzamaya başlar? Erkek çocuklar uzar uzamaz güçlenir mi? Bazı erkeklerde ergenlik sırasında meme uçlarında değişikler olur mu? Islak rüya nedir? Sperm vücuttan nasıl çıkar? Erkek çocuklar ıslak rüyalar konusunda ne hissederler ve nasıl davranılması gerekir?

Kız ve erkek çocukların aşklarına, tutulmalarına, çıkmaya başlamalarına nasıl tepkiler vermeliyiz? Bunun için uygun yaş ve yaklaşım nelerdir? Cinsel ilişki nedirin cevabını nasıl vereceğiz? Kız ve erkek çocukları nasıl masturbasyon yaparlar ve bu duruma karşı nasıl bir tutumla yaklaşmalıyız? Hamilelik nasıl önlenir? Çocuklarımıza cinsellikle ilgili ne kadar ve nasıl bilgiler vermeliyiz?

Diğer Cinsel Sağlık Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Cinsel Terapi, Vajinismus, Erken Boşalma, Cinsel Terapi, Cinsel İsteksizlik. Site: 3 Ünlem Tasarım