SORU SOR

CİNSEL BİLGİ DANIŞMANLIK HATTI: 0(224) 451 6551

Türkiye’de Cinsel Sorunlar Artıyor

Türkiye’de Cinsel Sorunlar Artıyor
Son Güncelleme: 12.02.2013 , Okunma: 5203
Ekonomik kriz sonrasında erkeklerin ve kadınların cinsel sorunlarında bir artma gözlenmektedir.

 

Mesleki streste artış, günlük sıkıntıların yoğunluğunun ve şiddetinin artması, fiziksel yorgunluk, isteksizlik, umutsuzluk ve ümütsizik duyguları kriz mağduru insanların yaşayabileceği muhtemel sorunlardır. Aynı sorunlar bireylerin cinsel sorunlarını da oluşturmaktadır.
Ekonomik kriz döneminden bu yana Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’ ne   (CİSED ) telefonla başvuranların sayısında önemli bir artış gözlemliyorum.  Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği telefonlarını arayarak soru ve kaygılarını paylaşan danışanlar üzerinde yapılan gözlemlere göre erkeklerde; Mesleki baskı, İş ve Ekonomik koşulların baskısı ile günlük sıkıntılar ön planda yer alıyor. Kadınlarda ise; ilişkiden kaynaklanan duygusal sorunların ön planda yer aldığı dikkati çekmiştir.
Fast Food Sex Dönemi

 
Erkekler ekonomik zorluklar ve sıkıntılarını gidermek için ‘’fast food sex’’ e ( duygu ve anlam yüklü olmayan sex )  yönelirken kadınlar daha çok ilişkinin romantizm boyutuyla ilgileniyorlar.  Erkekler sürekli ve düzeni ilşkinin sorumluluklarını kaldıramadıkları, farklılık ve heyecan aradıkları, skor peşinde koştukları gözlenmiştir. Kadınların ise cinsel açlıklarını gidermek için önce sabretme seçeneğini kullandıkları değerlendirilmiştir.  Aldatma, toplumsal yapıyı bozan bir etken olarak her geçen gün yayılmaya devem ederken sadakat kavramı sorgulanmamaktadır.
            Cinsel sorunları olan erkekleri daha çok eş baskısı bir cinsel terapist e yönlendirirken toplumsal açıdan bir çocuk sahibi olamamanın baskısını da hissettikleri görülmüştür. Kadınlar ise bir cinsel sorun nedeniyle hemen başvuruda bulunma eğilimindedir.
Uzun süreli ve düzenli bir cinsel ilişkinin hem kadın cinsel sorunlarını hem de erkek cinsel sorunlarını gizleyebildiği bilinmektedir. Buna rağmen kolay ilişki diyebileceğimiz internet üzerinden kurulan ilişkiler ile pornografik yayınlar ekonomik krizde bunalmış erkekler için çıkış yolu gibi görülmektedir.
 
Ekonomik krizin vurduğu cinsel hayatları, erkeklerde en çok sertleşme sorunu ile cinsel isteksizlik olarak etkilemektedir. Kadınlar arasında ise cinsel isteksizlik sorunu yaşanmaktadır. Cinsel yaşamın düşmanı olan stresin en büyük kaynağı ise sürekli yaşanan ekonomik kriz ve sosyal çalkantılardır.

Diğer Cinsel Sağlık Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Cinsel Terapi, Vajinismus, Erken Boşalma, Cinsel Terapi, Cinsel İsteksizlik. Site: 3 Ünlem Tasarım