Dr. A. Cem KEÇE

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Cinsel ilişki yoluyla bulaşan yirmiden fazla hastalık vardır.

 

En bilinenleri; frengi, bel soğukluğu, AIDS ve son yıllarda giderek artan Hepatit-B’dir.

            Bu hastalıkların bulaşmasını kolaylaştıran etkenler; sık eş değiştirmek, birden fazla sayıda cinsel eşe sahip olmak ve kimlerle ilişkisi olduğu bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkiye girmektir.

            Bu hastalıklar cinsel yolla bulaşmalarına karşın, yalnızca cinsel organlar ve idrar yollarında belirti vermezler; diğer organ ve sistemleri de etkileyebilirler.

Örneğin; Hepatit-B karaciğeri, AIDS ise bağışıklık sistemini bozmaktadır.

            Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, bu hastalıkların bulunma riski olan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmak ve hastalık kuşkusunun olduğu durumlarda, eş dahil, her cinsel ilişki sırasında kondom (prezervatif, kılıf) kullanmaktır.

            Kadın ya da erkekten birisinde olan bu tür bir hastalık eşine de bulaşabilir. Bu nedenle eşlerden birinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık saptandığı zaman, her iki eşin birlikte tedaviye alınmaları gerekir.

            Üreme organlarında olağan dışı bir durum fark edildiğinde zaman geçirmeden bir hekime başvurulmalıdır.

            Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hepsi tedavi edilmemektedir. Özellikle günümüzde hızla yayılan AIDS hastalığıı tedavi edilemeyenlerin başında gelir. Bu durum bu hastalıkdan korunmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

       

         AIDS

AIDS hastalığı, “Sonradan Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu”nun İngilizce karşılığının baş harflerinden oluşmuş ve tüm dünyada bu şekilde kullanılmaktadır.

Bu hastalık, HIV virüsünün insandan insana, korumasız cinsel birleşme yoluyla bulaşması sonucu gelişen bir hastalıktır. Korunmasız cinsel birleşme; ilişkide prezervatif kullanılmamasıdır.

AIDS, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan farklı biçimde, cinsel yola ek olarak; kan yoluyla, anneden bebeğine plesenta yoluyla bulaşır. Aynı zamanda uyuşturucu bağımlılarında sık görüldüğü gibi, HIV virüsü bulaşmış iğnelerin ortak kullanımıyla da geçebilir.

Hastalıklı kişinin kullandığı havlu, bardak gibi eşyalar ile ya da hasta kişiye sarılma, öpme ve tokalaşma ile ise bulaşmaz. Virüsü taşıyan kişiyi ısıran sivrisinek ve benzeri böceklerde ısırdıkları diğer kişilere bu virüsü bulaştıramaz. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise AIDS oluşumunu kolaylaştırır.

AIDS hastalığının kuluçka dönemi on yıl gibi uzun olabilir. HIV virüsünü almış, ancak henüz AIDS tanısı konmamış ya da hastalığı belirlenmiş olan kişiler yıllarca virüsü pek çok insana bulaştırabilirler.

Adres: http://www.drcemkece.com/blog/yazi/cinsel-yolla-bulasan-hastaliklar-hakkinda
Cinsel Sağlık http://www.drcemkece.com/blog/kategori/cinsel-saglik
http://www.drcemkece.com
http://facebook.com/drcemkece
http://twitter.com/drcemkece